Rusya Vizesi  
 
Rus Vizesi
Rus Vize Başvurusu
Rusya Vizesi Gerekli Evraklar
Rusya Vizesi Uyarılar
Rusya Vizesi Soru & Cevap
Rusya Vizesi Seyahat Sigortası
Rusya Vizesi İletişim
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Rusya vizesi
Rus konsolosluğu

 
Rusya Vizesi İletişim
 
 

Tüm Rusya vizesi işlemlerinin süratle yapılabilmesi için lütfen bize telefon numaralarımızdan ulaşınız.

Adres:

Cumhuriyet Cad No 157 Kat 2 
Harbiye İstanbul
( Harbiye Askeri Müze- 
Harbiye Ordu Evi Karşısı) 
0212 293 93 35 (pbx)

Tel: 0212 293 93 35(pbx)
Fax: 0212 243 74 63

E-posta: bilgi@vizeislemleri.com

10 yılı aşkın sektör deneyimimizle tüm seyahat acentelerinin ve münferit müşterilerimizin hizmetindeyiz.

 
     
 
 

 

Rusya vizesi almak hiç bu kadar kolay olmamıştı, Rusya Vizeniz 1 günde hazır!

0212 293 93 35

RUSYA FEDERASYONU
SEÇİLMİŞ MAL VE HİZMET GRUPLARI BAZINDA AYLIK TÜFE VE
TEMEL GIDA MADDELERİ SEPETİ MALİYETİ

Rusya’da reel  sektörlerde yaşanan gelişmeler konusunda daha somut   bilgiler verebilmek amacıyla Rusya Devlet İstatistik Ajansı verilerinden derleyeceğimiz, aylık olarak seçilmiş mal ve hizmet gruplarında meydana gelen Tüketici Fiyat  Endeksi (TÜFE) değişiklikleri bilgilerinize sunacağız. Ayrıca, bu bölümde   Temel Gıda Sepeti Maliyetine ilişkin olarak, Moskova ve St.Petersburg  şehirleri de dahil olmak üzere,  o ay sepet maliyetinin en yüksek ve en az olduğu beşer federal bölgedeki gıda sepeti maliyetlerine de yer vereceğiz.

Yöntem: Ekonomide fiyatların takibi ancak fiyat endeksleri sayesinde mümkün olmaktadır. Rusya Federasyonu’nda iki çeşit fiyat endeksi kullanılmaktadır. Bunlar Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Toptan Eşya Fiyat Endeksidir (TEFE).

Belirli bir dönem içinde belirli bir kitle tarafından satın alınan mal ve hizmetlerle belirlenen bir sepetin fiyat değişikliklerini zaman içinde ölçülmektdir. TÜFE, Rusya Federasyonu’nda Rusya Devlet İstatistik Ajansı tarafından takip edilmektedir.  

Rusya Federasyonu’nda TÜFE’yi ve  oluşturan sektörler  şunlardır:

Gıda, İçki, Tütün

Giyim, Ayakkabı

Konut, Kamusal Hizmetler

Ev eşyası

Sağlık

Ulaştırma ve Haberleşme

Eğlence, Kültür

Eğitim

Çeşitli mal ve hizmetler

TÜFE, tüketime açık olan mal gruplarının fiyat değişimini ifade ettiğinen dolayı Rusya Federasyonu  TÜFE hesaplamalarında   ağrlıklı  paya sahip  gıda ve kamusal hizmet  sektöründeki küçük artışlar, endekste önemli değişmelere yol açmaktadır. Bu sektörlerden kamusal  hizmetler sektörü istikrarlı bir yapıya sahipken, gıda sektörü dönemsel farklılıklar gösterebilmektedir.

TÜFE’yi hesaplarken ilk olarak, Rusya Federasyonu’nun  genelini temsil eden bir örnek kitlenin bir yıl içinde hangi mal ve hizmete ne kadar para harcadığı hesaplanır. Ayrıca her mal ve hizmetin toplam içindeki ağırlıkları belirlenmektedir.

Yılın her ayının belirli günlerinde ve belirli alışveriş noktalarından  alınan mal ve hizmet fiyatlarındaki değişim, belirli ağırlıklara göre ölçüllerek, her ayı sonundaki  fiyat artışı bir sonraki ayın enflasyon oranına yansıtılmaktadır.

Rusya Federasyonu’nu teşkil eden 89 birim   için açıklanan aylık endeks rakamlarında; kentsel yerleşim merkezlerindeki  mal ve hizmet çeşidi kırsal yerleşim merkezlerinden daha fazladır.

 


 
 

Tüm hakları Rusya.org'a aittir © 2007

Bu sitenin tasarımı M3 Works tarafından yapılmıştır